آنچه درباره ی تزریق بوتاکس نمی دانید!

درباره ی تزریق بوتاکس

با شنیدن کلمه سم کشنده بودن آن به ذهن خطور می‌کند. اما شاید برایتان جالب باشد که بعضی از سم‌ها نه‌تنها کشنده نیستند بلکه به ما جوانی و شادابی می‌بخشند .بوتاکس که نام تجاری آن بوتولونیویم است که نه‌تنها کشنده نیست بلکه برعکس موجب زنده شدن و شادابی و طراوت پوست می‌شود و از پیر شدن و ظاهر شدن چین‌وچروک جلوگیری می‌کند. با بالا رفتن سن و فعالیت ماهیچه‌های صورت کم‌کم چین‌وچروک در پوست صوت نمایان می‌شود و غبار پیری بر چهره ما می‌نشیند نگرانی ناشی از بالا رفتن سن و پیر شدن صورت بر ذهن ما مسلط می‌شود و خود این نگرانی و اضطراب ناشی از کم شدن طراوت و زیبایی صورت ذهن را مشغول می‌کند. اما خوشبختانه با رشد علم پزشکی و کشف تأثیرات تزریق بوتاکس، شعله امیدی در ذهن و روان ما ایجاد کرده است. تزریق بوتاکس این سم جادویی موجب فلج شدن ماهیچه‌های فعال دور برچین و چروک شده و از پیر شدن و چروک شدن بیشتر جلوگیری می‌کند وهم موجب ترمیم چین‌های صورت می‌شود ما در این مقاله قصد داریم شمارا با پیشرفت پزشکی مرتبط با تزریق بوتاکس آشنا کنیم ، با ما همراه باشید.

کاربرد زیبای و درمانی بوتاکس

با گذر زمان روی صورت ما در قسمت پیشانی،لب،چشم،گردن چروک‌های با عمق زیاد یا کم ایجاد می‌شود که می‌توانند دلایل مختلفی برای وجود چین‌وچروک باشد. این دلایل می‌توانند ناشی از اخم کردن،بالا رفتن سن و کاهش تولید کلاژن،سیگار کشیدن، تمرکز کردن، نور خورشید و غیره…باشد.

با تزریق بوتاکس خطوط پیشانی، خط اخم بین دو ابرو، خطوط ایجادشده روی گردن، خطوط ریز در اطراف لب‌ها، خط  لب خنده و چروک‌های اطراف چشم را می‌توان محو کرد .همچنین از تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابروها نیز استفاده می‌شود که باعث ایجاد رضایت بین خانم‌ها شده است.

اما بوتاکس علاوه بر کاربرد زیبایی خواص درمانی نیز دارد.که ما به برخی از این موارد  اشاره می‌کنیم.

میگرن

سردردهای مزمن وبی وقفه میگرن که باعث اختلال در انجام فعالیت‌های روزمره ما می‌شود مخصوصاً در این دوره زمانی پرمشغله که نمی‌توان کارهای خود را به تأخیر بیندازیم با تزریق بوتاکس می‌توان تا 80 درصد از حملات میگرن جلوگیری کرد زیرا بوتاکس باعث کاهش انتقال سیگنال درد به اعصاب می‌شود.

نقاط تزریق بوتاکس برای بیماری میگرن وابسته به‌شدت درد و محل درد دارد که در افراد متفاوت است و به این دلیل درمان بوتاکس  یک نوع درمان تدریجی است. اثر تزریق بعد از2هفته نشان داده می‌شود و تزریق در 20 دقیقه انجام می‌شود. که با جلسات پی‌درپی  اثربخشی بیشتری دارد.

تأثیر تزریق تا 4 الی 6 ماه می‌ماند که بعدازآن احتمال برگشت سردردهای مزمن کمتر است و می‌توان تزریق بوتاکس برای میگرن را قطع کرد.

تعریق زیر بغل، کف دست‌ و پا

هایپرهیدروزیس که به تعریق بیش‌ازحد معمول نیز شناخته می‌شود که باعث می‌شود بدن ما تعریق زیادی داشته باشد. تعریق یکی از مسائل آزاردهنده است که بر روابط اجتماعی و فردی ما اثر می‌گذارد.تعریق زیر بغل، کف دست‌وپا ناراحتی و نارضایتی را مخصوصاً در فصل تابستان به همراه دارد زیرا باعث ایجاد لک در لباس‌ها  و بوی بد بدن می‌شود و ظاهر نامطلوبی را ایجاد می‌کند .همچنین مشکلاتی در هنگام دست دادن،فعالیت‌های ورزشی و نوشتن را نیز به وجود می‌آورد. با تزریق بوتاکس در این نواحی می‌توان مشکل را حل کرد وبر روی کیفیت زندگی ما تأثیر مثبت بگذارد.

بوتاکس باعث مسدود شدن غدد تعریق به انتقال‌دهنده عصبی می‌شود که این‌یک روش غیرتهاجمی است و خطری ندارد بعد از تزریق بوتاکس نتیجه تا 2 الی 4 روز نشان داده می‌شود و اثر کامل آن 2 هفته نمایان می‌شود و مدت‌زمان اثربخشی  4 تا الی 12  ماه می‌باشد که در افراد باعث ایجاد رضایتمندی شده است.

تزریق بوتاکس

 تأثیر تزریق بوتاکس بر دور چشم

یکی دیگر از کاربردهای بوتاکس تزریق آن برای دور چشم است. چین‌وچروک که دور چشم ما قرار دارد می‌تواند سن ما را بیشتر نشان دهد که با تزریق بوتاکس امکان محو چین‌وچروک وجود دارد و زیبای را به چشم ما ببخشد و این اثر تا 6 ماه ماندگاری دارد. بعد از اتمام دوره 6 ماه نیاز به تمدید مجدد است لازم به ذکر است که بوتاکس سیاهی زیر چشم و پف چشم را رفع نمی‌کند و برای درمان باید از راه‌های دیگر مانند تزریق فیلر یا لیز اقدام کرد.

 

مراحل تزریق بوتاکس تا اثر ماندگاری

قبل از تزریق بوتاکس در محل تعیین‌شده مقداری ماده بی‌حسی در محل تزریق مالیده می‌شود که این امر باعث کاهش درد می‌شود. بعد از تزریق احتمال ایجاد کبودی وجود دارد که اثر آن بعد از 24تا48 ساعت از بین می‌رود.

به مدت 2 هفته بعد از تزریق بوتاکس اثر خود را نشان می‌دهد و ماندگاری زمان مفید بوتاکس 6ماه می‌باشد که این زمان بستگی به عمق چین‌وچروک‌ها و نوع پوست شما می‌باشد.

بعد از 6ماه اثر بوتاکس از بین رفته و نیاز به تمدید مجدد دارد درصورتی‌که بوتاکس را قطع کنید عضلات کم‌کم شل شده و به حالت اولیه قبل از تزریق بوتاکس برمی‌گردد لازم به ذکراست که بعد از قطع بوتاکس پوست شما حالت افتادگی پیدا نمی‌کند.

آیا تزریق بوتاکس محدودیت جنسیت یا سنی دارد؟

یکی از چیزهای که روی اعتمادبه‌نفس ما تأثیر می‌گذارد و نگرش ما نسبت به میزان زیبا بودن یا جذابیت چهره ما است این نگرانی اگرچه ممکن است در خانم‌ها بیشتر خود رانشان دهد اما اخیراً آقایان نیز به دنبال حفظ جذابیت و جوانی خود در جستجوی راه‌های ممکن هستند ازجمله ورزش ،تغذیه ویکی از موارد مهم هم حفظ پوست صورت از چین‌وچروک‌های ناشی از پیری می‌باشد و در این زمینه هیچ نوع محدودیت وابسته به جنس نداریم وهم مردان وهم زنان می‌توانند از تزریق بوتاکس استفاده کنند اما در مورد سن از سنین 18 سال تا 65 سال امکان تزریق بوتاکس وجود دارد.

عوارض تزریق بوتاکس

عوارض تزریق بوتاکس بیشتر مربوط به محل تزریق به دلیل راه یافتن بوتاکس به ماهیچه‌ها برای رفع چین‌وچروک است که در محل تزریق کبودی، تورم،درد، سوزش، قرمزی ایجاد می‌شود که با قرار دادن کمپرس سرد می‌توان از شدت قرمزی و تورم جلوگیری کرد. احتمال دارد در اولین تزریق بوتاکس دچار سردرد و حالت تهوع خفیف شوید که جای نگرانی ندارد. علائم‌ حاصل از تزریق بعد از چند ساعت یا درنهایت 2 روز برطرف می‌شوند. عوارض جانبی بوتاکس کم است اما این را در نظر داشته باشد  که اگر تزریق توسط شخص متخصص انجام نشود امکان افتادگی پلک در اثر تزریق  نادرست وجود دارد.

عوارض تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس

هزینه و قیمت تزریق بوتاکس به ناحیه تزریق بوتاکس ،برند بوتاکس ،میزان تزریق و تعداد جلسات بستگی دارد. بتهر است قبل از انجام بوتاکس باپزشک مشورت کرده تا از نوع

پوست شماوعمق چروک هاآگاه شود ودر صورت داشتن بیماری زمیته ای با دکتر خود مشورت کنید.  کلینیک آرال با کادری مجرب وپزشکان متخصص وبا تجربه در این زمینه و با ارائه جدیدترین تکنولوژی دنیا مشاوره رایگان  به‌صورت حضوری و غیرحضوری را در اختیار هم‌وطنان عزیز قرار داده است تا از هزینه و مشاوره برای تزریق بوتاکس بهره‌مند شوند.

 

ممنوعیت بوتاکس برای افراد زیر

افرادی که به بوتاکس حساسیت دارند.

خانم‌های باردار و شیرده.

افرادی که دارای ناراحتی پوستی یا جوش‌های چرکی در محل تزریق هستند.

بیماران مبتلابه اختلال عصبی.

کودکان کم‌سن‌وسال .

.msبیماران دیستروفی عضلانی و

افرادی که بیماری قلبی حاد دارند.

بیماران با نارسایی کلیوی.

بیمارانی که سیستم ایمنی بدنی ضعیف دارند.

 

نکات قبل از تزریق بوتاکس

آرایش خود را قبل از بوتاکس پاک‌کنید.

حداقل یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون خودداری کنید.

چند روز قبل از تزریق بوتاکس از استعمال دخانیات خودداری کنید.

مسکن‌های مانند ایپوپروفن و آسپرین قبل از تزریق مصرف نکنید.

قبل از تزریق بوتاکس از اصلاح صورت یا محلی که قرار است بوتاکس انجام شود خودداری کنید زیرا باعث ایجاد حساسیت .پوستی شده و التهاب را تشدید می‌کند

روز تزریق فعالیت سنگین انجام ندهید.

 

نکات بعد از تزریق بوتاکس

3 یا 4 ساعت بعد از تزریق سر را خم نکنید.

به مدت 24 ساعت لازم است که به محل تزریق‌شده آب نخورد.

برای ماندگاری بیشتر بوتاکس کمتر به استخر و سونا بروید گرما بوتاکس را از بین می‌برد.

بهتر است بعد از انجام بوتاکس آرایش نکنید.

از لمس و فشار محل تزریق خودداری کنید.

در قسمتی که بوتاکس انجام‌شده دراز نکشید.

از درمان‌های پوستی به مدت 24 ساعت مانند ماساژ دادن صورت، لایه‌برداری و قرار دادن ماسک روی صورت خودداری کنید.

کلام آخر

همه انسان‌ها به زیبایی جوانی پوست علاقه‌مند هستند با استفاده از بوتاکس این جوانی حاصل می‌شود و چین چروک براثر افزایش سن را از بین می‌برد. درنتیجه امید به زندگی و شورونشاط را افزایش می‌دهد. همان‌گونه که اشاره کردیم بوتاکس علاوه بر کاربردهای زیبای استفاده درمانی یا پزشکی نیز دارد که به بهبود سلامت و کیفیت زندگی بهتر ما کمک می‌کند. بوتاکس یک درمان سرپایی با دسترسی آسان و دوران نقاهت کوتاه‌مدت است و وقفه در انجام فعالیت‌های روزمره ما نمی‌اندازد.