هایفوتراپی – رفع عارضه‌های پوستی و جوانسازی صورت و گردن با هایفوتراپی

هایفوتراپی یا HIFU therapy؛ شیوه‌ی درمانی بر پایه امواج فراصوت متمرکز و متراکم (High intensity focused ultrasound) هست که از دسته تکنیک‌های درمانی غیرتهاجمی محسوب می‌شه و در اون از امواج اُلتراسونیکِ نان‌یونایزینگ (non-ionizing ultrasonic) برای گرم‌کردن و حرارت‌دهی به بافت بدن استفاده می‌شه. هایفو HIFU به طور معمول برای افزایش فشار خون به منظور کاهش و نابود‌سازی بافت‌های مخربی هم‌چون تومورهای سرطانی مورد استفاده قرار می‌گیره.

صورت از جمله اون دسته از اعضای بدن انسان محسوب می‌شه که به‌طور معمول بیشترین توجه ممکن رو به‌خودش جلب می‌کنه. چرا که جدای از استقرار اعضای ارتباطی بدن انسان در چهره، معمولا صورت تنها عضوی هست که حین صحبت‌کردن و برقراری ارتباط با دیگران به‌ چشم میاد؛ از این‌رو طبیعتا زیبایی این عضو بیش از دیگر اعضای بدن موردتوجه قرار می‌گیره.

مقدمه‌ای بر جوانسازی پوست با هایفوتراپی صورت

اگه بخوایم با نگاهی دقیق به بررسی پروسه هایفوتراپی بپردازیم، می‌تونیم اون رو عملی در نظر بگیریم که افراد می‌تونن بدون نیاز به انجام جراحی یا استفاده از هر کدوم از روش‌های تهاجمی به جوانسازی و کشیدگی پوست دست پیدا کنن؛ اون هم تنها با تحریک فرآیند طبیعی ترمیم و بازسازی پوست که با افزایش سطح ساخت کلاژن در لایه میانی پوست امکان‌پذیره.

عملکرد این شیوه تا اندازه‌ای خوبه که بسیاری از افراد اون رو جاگزینی غیرتهاجمی، عاری از درد و فاقد ریسک برای فیس لیفت می‌دونن. در این فرایند با استفاده از امواج فراصوت ultrasound و تحریک بافت میانی پوست به افزایش سطح ساخت کلاژن، علاوه بر کشیدگی و لیفت پوست، موجب جوانسازی طبیعی پوست صورت و بدن می‌شه.

مکانیزم جوانسازی پوست با امواج HIFU

در فرایند هایفوتراپی از انرژی حاصل از امواج فراصوت (Ultrasound) برای تحریک لایه‌‌ای که دقیقا در زیر سطح پوست قرار داره استفاده می‌شه و این انرژی موجب گرمایش مکرر بافت موردنظر می‌شه. وقتی سلول‌های ناحیه‌ی موردنظر به دمای خاصی می‌رسن، دچار آسیب خفیفی می‌شن که موجب تحریک سلول‌ها برای ساخت و ترشح کلاژن بیشتر می‌شه.

کلاژن: واحدی پروتئینیه که موجب ترمیم و ارتقای ساختار بافت پوست صورت می‌شه.

افزایش سطح ساخت کلاژن در لایه میانی موجب پدید اومدن پوستی جمع‌تر، کشیده‌تر و برخوردار از چین و چروک‌های کم‌تر می‌شه. از اون‌جایی که امواج متصاد شده از دستگاه هایفو HIFU تنها روی لایه‌های خاصی از بافت پوست تاثیر می‌ذارن، هیچ‌گونه آسیب و مخاطراتی شامل حال لایه‌های سطحی‌تر از بافت پوست نمی‌شه.

مزایای جوانسازی پوست با هایفوتراپی صورت

باید در نظر داشت که یکی از دلایل افزایش محبوبیت شیوه‌های غیرجراحی در زمینه لیفت و جوانسازی صورت هم‌چون لیفت صورت با نخ و هایفوتراپی صورت و گردن که بین سال‌های 2012 تا 2017 از شاخص رشد 64.8 درصد برخوردار بوده؛ مزایای قابل توجه و تاثیر شگرف این خدمات عین غیرجراحی بودن این شیوه‌‌هاست:

 • رفع چین و چروک‌های موقت و کاهش چین و چروک‌های دائمی
 • کشیدگی و لیفتِ پیچ‌خوردگی‌های پوست صورت و گردن (که گاها گردن بوقلمونی turkey neck هم نامیده می‌شه)
 • لیفت و کشیدگی دِکُلتاژ (قسمت بالایی سینه، درست زیر گردن)
 • افزایش نرمی و لطافت بافت پوست
 • لیفت چانه، ابرو‌ها و پلک چشم
 • تقویت حدود خط چانه
هایفو فک و گردن
هایفو فک و گردن

اقدامات پیش از جوانسازی پوست با امواج HIFU

 • عدم مصرف تمام مکمل‌های موردنیاز برای پوست
 • عدم استفاده از سولار یا استقرار در معرض اشعه شدید آفتاب
 • ‌عدم استفاده از هیچ‌گونه لوازم آرایشی یا کرم مرطوب‌کننده، رو و اطراف ناحیه موردنظر
 • اطمینان حاصل کردن از 30 تا 45 دقیقه زودتر از شروع فرایند در مرکز یا کلینیک
 • پاکسازی ناحیه موردنظر پیش از انجام هایفوتراپی توسط تکنسین یا پزشک
 • استفاده از ژل مخصوص فرایند فراصوت (Ultrasound) روی ناحیه موردنظر پیش از شروع

اقدامات و مراقبت‌های پس از جوانسازی پوست با هایفتوتراپی صورت

 • استفاده از لوازم آرایشی بلافاصله پس از اتمام فرایند امکان‌پذیره
 • پرهیز از انجام فرایند‌های زیبایی از جمله Waxing و Tweezing تا 72 ساعت
 • پرهیز از رفتن به سونا، اتاق بخار و جکوزی، دیگر فعالیت‌های عادی قابل استفاده هستن
 • استفاده از مرطوب‌کننده‌های سبک از روز بعد از درمان امکان‌پذیر خواهد بود
 • مصرف و ادامه مصرف کلیه درمان‌های ویتامینی پس از سه روز امکان‌پذیر خواهد بود
 • مصرف کرم ضد آفتاب SPF 30 یا زینک اکسید بلافاصله پس از عمل امکان‌پذیره
 • محافظت از پوست در برابر تابش آفتاب برای برخورداری از حداکثر بازده هایفوتراپی
 • استفاده از یک رژیم مخصوص بعد از هایفوتراپی برای برخورداری از حداکثر بازده فرایند
 • عدم استفاده از بوتاکس، بوتاکس دیسپورت و فیلر تا یک هفته
هایفوتراپی رفع چروک و جوانسازی
هایفوتراپی رفع چروک و جوانسازی

عوارض جانبی جوانسازی پوست با امواج HIFU

به طور معمول عوارض جانبی خاصی برای هایفوتراپی وجود نداره و تنها مواردی که به عنوان معایب در هایفوتراپی از اون یاد می‌شه مواردی از این قبیل هستن که ممکنه آثار مثبت اون طی مدت طولانیِ 2 الی 3 هفته‌ای نمایان بشن چرا که لایه‌های میانی بافت پوست در بخشی که تحت‌اشعاع هایفوتراپی قرار گرفته، نیاز به زمان کافی برای ترشح کلاژن دارن.

در عین حال ممکنه بازده نهایی استفاده از هایفوتراپی تا حدود 2 الی 3 ماه هم طول بکشه و برای برخورداری از حداکثر بازده و نتایج حاصل از انجام این فرایند برای پوست‌هایی که از عارضه پوستی یا کیفیت پایینی برخوردارن؛ به انجام مکرر اون نیاز هست. این تکرر در انجام فرایند و بازه‌ی زمانی طولانی نمایان شدن اثرات حاصل از اون به عنوان تنها معایب این فرایند برشمرده می‌شن.

افراد برخوردار و فاقد صلاحیت برای جوانسازی پوست با هایفوتراپی صورت

افراد برخوردار از عارضه‌های پوستی یا ترک و چروک‌های زیاد پوستی ممکنه نیاز به چند جلسه استفاده از هایفوتراپی داشته باشن تا به نتجیه ایده‌آل و مطلوبشون در برخورداری از پوستی سالم و عاری از عارضه برسن.

افراد برخوردار از سنین بالاتر، چروک بیشتر و پوستی با کیفیت پایین‌تر در نواحی صورت و گردن مناسب‌ترین و بهترین افراد موردنظر برای استفاده از هایفوتراپی هستن.

به طور معمول افراد زیر 30 سال به عنوان دسته‌ای از افراد فاقد صلاحیت در استفاده از هایفوتراپی شناخته می‌شن چرا که فرایند به کاررفته در این پروسه به گونه‌ای هست که افراد زیر این رنج سنی نیازی به استفاده از اون ندارن.

به علاوه هایفوتراپی به افرادی که به بیماری‌های پوستی خاص یا روزنه‌های باز پوستی مبتلا هستن توصیه نمی‌شه، چرا که ممکنه منجر به بدتر شدن وضعیت عارضه یا روزنه‌های پوستی‌شون بشه.

تعداد جلسات و هزینه هایفوتراپی صورت در کلینیک آرال

تعداد جلسات موردنیاز برای هایفوتراپی تنها با مشاهده حداکثر بازده حاصل از هایفوتراپی امکان‌پذیره که معمولا تا دو ماه بعد از استفاده از این خدمت طول می‌کشه تا نمایان بشن. لازم به ذکر هست که در صورت برخورداری از پوستی با کیفیت پایین و برخوردار از چروک و پیچ‌خوردگی‌های بیشتر پوستی نیاز به چند جلسه استفاده از هایفوتراپی وجود خواهد داشت.

هزینه استفاده از هایفوتراپی تنها به کیفیت و سلامت بافت پوست شما عزیزان بستگی داره که عامل اصلی در تعیین تعداد جلسات استفاده از این درمان به شمار میاد؛ در نهایت پس از معاینه و مشخص شدن سطح سلامت پوست شما عزیزان، برآورد نهایی هزینه استفاده از هایفوتراپی به شما گزارش خواهد شد.